MİX Astigmat Ne Anlama Gelir? Tedavi Yolları Nelerdir? Lens Nasıl Seçilmeli?

Astigmatın türleri kaça ayrılmaktadır? Tedavi yöntemleri nasıldır? MİX astigmatın için lens seçimi yaparken nelere dikkat edilmelidir? Diğer göz rahatsızlıklarına göre farkı nelerdir?

Mix Astigmat bir düzenli Astigmat teşhisi olarak uygulanır. Astigmatizma teşhisi ile beraber gözünüzün diğer görme kusurlarıyla bir arada olan tanısı olarak adlandırabiliriz.

MİX Astigmat Nedir? Diğer Astigmatlarla Farkı

MİX astigmat nedir

Astigmatın türleri iki ana gruba ayrılır. Düzenli ve düzensiz Astigmat teşhisinde ise Düzenli Astigmat türleri arasında Mix ya da Mikst Astigmat olarak tanımlanan bir durum vardır. Burada daha iyi algılayabilmek için Düzenli Astigmat türlerini tamamıyla ele almak daha doğru olacaktır.

 • Basit Hipermetrop Astigmatizma

Burada dik meridyenlerin birisi normal iken diğeri hipermetrop olarak tanımlanır.

 • Bileşik Hipermetrop Astigmatizma

Bileşik Hipermetrop söz konusu olduğunda meridyenlerin her ikisi de hipermetrop olarak karşımıza çıkar. Fakat dereceleri birbiriyle aynı değildir.

 • Basit Miyopik Astigmatizma

Meridyenlerin birisini normal iken diğeri miyop olarak görünür.

 • Bileşik Miyopik Astigmatizma

Meridyenler birbirinden farklı derecelerde miyopi olarak tanımlanır.

 • Mikst (Mix) Astigmatizma

Aynı zamanda karışık Astigmatizma olarak adlandırıldığını görebilirsiniz. Meridyenlerin birisi hipermetrop iken diğeri miyop olarak gözlemlenir.

Gördüğünüz üzere diğer Astigmat türlerinde Miyop ve Hipermetrop birincil göz kusuru olarak ayrı ayrı gözlemleniyor. Aynı zamanda bir diğer meridyene bakıldığında emmetrop yani kusursuz bir durum gözlemleniyor. Ancak Miks Astigmat söz konusu olduğunda meridyenlerin hipermetrop ve miyop olarak iki farklı göz kusuruyla Astigmat’a sebep olduğunu görebiliyoruz.

Mix Astigmatizma İçin Lens Seçimi

Lens kullanmak birçok kişi için gözlük kullanımından daha fazla tercih edilir. Genellikle bu sebepten ötürü Mix Astigmatizma teşhisi sonrasında lens seçimi yapıldığını görebiliriz. Ancak hastalığı daha da ileri boyuta taşıyabilecek bir durum olduğunu unutmamak gerekiyor. Tıpkı cerrahi müdahaleler gibi lens kullanımını da göz tipine göre tercih etmek durumundayız.

Düzensiz Astigmat için numaraları çok yüksek olmayan Astigmat türleri gözlemlenebilir. Bu aşamada lens ile çok başarılı sonuçlar alınabilir. En azından günlük yaşamı sekteye uğratmayacak standart bir kullanımdan söz edebiliriz.

Miks Astigmat söz konusu olduğunda ise durum bu kadar kolay olmayabilir. Genellikle birbirinden bağımsız numaralar söz konusu olduğunda lens kullanımı imkânsız bir hal alabiliyor. Toric lensler Astigmatlı lens olarak bilinir. Fakat Hipermetrop için belirli bir ölçüye kadar ilerler. Miyop içinse biraz daha geniş bir skala vardır. Mis Astigmatizma için lens tercihi için tek somut çare ise özel yapım olarak üretilen lens çiftleridir.

Mix Astigmat Tedavi Yöntemleri

Çoğunlukla Miks Astigmatın lazer tedavisi önerilerek tedavi edilir. Günümüz teknolojisinin sağladığı en gelişmiş lazer teknikleri ülkemizde uygulanabiliyor. Mix Astigmat numaraları lens için olduğu gibi lazer operasyonu için ayrıca önemlidir.

Hatta göz kusurlarınızın bozukluğunuzu belirten ifadeler haricinde aşağıdaki sebepler Mix Astigmat lazer ameliyatı olabilmeniz için bakılan kıstaslardır.

 • Kornea Kalınlığı
 • Gözün genel sağlığı
 • Diğer göz kusurları ya da diğer hastalıklar
 • Hastanın yaşı
 • Göz tembelliği gibi fonksiyonlar
 • Astigmat türü
 • Gözün operasyona uygunluğu

Excimer Laser yöntemiyle Miks Astigmat tedavisi yapılabilmektedir. Yöntem sayesinde mikronluk bir kornea müdahalesiyle düzeltme sağlanabilmektedir. Tabi ki her operasyon için her hastanın uygun olmadığı biliniyor.

Düzenli ve düzensiz Astigmat tipleri için farklı operasyon türleri uygulanabilir. Göz doktorunuz gerekli tüm muayeneleri yaptıktan sonra sizin için en iyi sonucu sağlayacak olan operasyon türünü tercih edecektir. Aşağıda düzenli ve düzensiz Astigmat için gerekli Refraksiyon işlemini inceleyebilirsiniz.

Kurala Uygun Kurala Aykırı
K1: 44.00 X 90 K1: 44.00 X 90
K2: 42.00 X 180 K2: 46.00 X 180
Refraksiyon: 1.00 (+2.00 x90) = +1.00 (-2.00 X 180) Refraksiyon: -2.50 (+2.00 X 180) = -0,50 (-2.00 X 90)

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle