Göz Kuruluğu İçin Evde Yapılabilecek Tedavi Yöntemleri ve Aşamaları

Göz kuruluğunun evde tedavisi ve doğal yollarla geçip geçmeyeceğini araştırdık. Dikkatli davranıldığında son derece mühim önlemlerin alınabileceğini belirtmeliyiz.

Göz kuruluğu belki de görebileceğimiz en ilginç rahatsızlıklardan birisidir. Yaşam standartlarını düşürebilecek düzeyde bir problem olmasının yanı sıra tehlikeli yönleri doğabilir.

Göz Kuruluğu Nasıl Geçer?

Göz kuruluğu temel anlamda gözümüzü en iyi koruyan detaydır. Gözümüzün üzerini kaplayan kornea tabakasını tamamıyla saran bir sıvı olduğunu düşünün. Bunu baktığınız zaman parlaklıktan anlayabilirsiniz. Gözyaşı pınarlarımız tarafından üretilen bu sıvının büyük bir bölümü su olmasına rağmen koruyucu etkisi oldukça yüksektir. Eğer göz kuruluğu ciddi boyutlara ulaşırsa her kırpma hareketinde tahriş hissiyatına kapılabilirdik.

Genellikle göz kuruluğu çok bilgisayar kullanan, sürekli ekrana bakan, TV izleyen, gözünü sürekli belirli bir iş ile yoran kişilerde görülebilir. Toplum nezdinde bir diğer sık görülen sebebi ise kontakt lens kullanımıdır. Gözün hava almasını engelleyen ve sıvı üretiminin kalitesini bozan kontakt lensler zamanla gözde kuruma ile karşılaşmamızı sağlar.

Göz kuruluğu evde tedavi edilebilir mi sorusuna ise alınabilecek bazı önlemler aldığını söyleyerek nokta koyalım. Zira bu tip önemli ve sağlığımızı riske eden durumları kesinlikle doktorumuza danışmamız gerekir. Onun önereceği çeşitli antibiyotik ve damlalar ise oluşacak tahrişi ya da enfeksiyonu önler. Dahası gözyaşı üretiminin niteliğini ve miktarını ideal seviyeye çeker.

Göz Kuruluğuna Evde Çözüm Bulunabilir Mi?

Göz kuruluğuna çözüm arayan insanların en sık başvurdukları yöntem bitkisel metotlar olmaktadır. Birçok rahatsızlığımızın tedavisi için uygun doğal tedavi seçenekleri olduğu aşikâr. Söz konusu göz sağlığı olduğunda ise bu tip kuruluk durumlarında profesyonel bir yardım almak şart.

Yinede göz kuruluğuna çözüm sağlayacak olan bazı sebze ve bitkisel tedavi kürlerinden söz edelim. Burada önemli olan detaylardan bazıları ise gözün fizyolojik yapısının buna sebep olmasıdır. Çünkü göz kırpmama, göz pınarlarının tıkalı olması ya da yetersiz gözyaşı üretimi durumunda bitkisel metotlar pek işe yaramayacaktır.

  • Salatalık Kürü

Göz kuruluğuna çok büyük bir katkısı olmasa da nemlendirici ve yenileyici etkisiyle göz yorgunluğunuzu alacaktır. Reaksiyonların azalmasında etkin olabilir.

  • Çay Kompresi

Rezene çayı ve papatya çayı oldukça önemli bitkisel içeceklerdir. Fakat bu kez içmek yerine kaynadıktan sonra bir pamuk yardımıyla alarak göz kapaklarımıza sürmemiz gerekecek. Hatta sürmekten ziyade pamuğu ılık olan çaya batırdıktan sonra göz kapaklarının üzerine bırakarak en az 15 dakika beklemeniz gerekir. Bu seans defalarca tekrarlanabilen zararsız bir kür olarak tercih edilir.

  • Aloe Vera

Antiseptik yanı güçlü olan en besleyici bitkilerden birisi Aloe vera olarak bilinir. Yağının elde edilmesiyle göz kapağına uygulanacak hafif masajlar gereken sulanmayı sağlayacaktır.

  • Hint Yağı

Evde göz kuruluğu tedavisi için en etkin yolların başında yer alır. Bu özel bitkisel yağı göz kapaklarınıza sürdükten sonra üzerine bir tülbent koyarak yayılmasını önleyin. Bu şekilde gözleriniz kapalı vaziyette en az 2 saat uygulanması gerekir. Günde bir seans bile müthiş sonuçlar verir. Tabi ki ilk etkileri bir hafta sonunda gözlemlenir.

Göz Kuruluğu Tedavisi Nasıl Olmalı?

Göz kuruluğu evde tedavi edilerek kolaylıkla çözüme kavuşturulabilecek bir takım sebeplerden kaynaklanabilir. Tam tersine fizyolojik göz rahatsızlıkları gibi ciddi sorunlara kapı aralayabilir. Bu durumda da göz kuruluğu tedavisi için bir hekimden randevu almak doğru olacaktır.

   
Sağlıklı göz 25-30 kez / 1 dakika
Yorgun göz 7-8 kez / 1 dakika
Göz kuruluğu teşhisi konulmuş göz 4-5 kez / 1 dakika

Yukarıdaki tablo standart olarak göz kuruluğu testi yapılırken uygulanan kırpma yoğunluğunu ölçümleyen sınavdır. Göz kuruluğuna tedavi ararken buna özen göstermek gerekir.

 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle