Gözlerdeki Yanmalar Hangi Doğal Tedaviler İle Ortadan Kaldırılır?

Gözlerde bulunan yanmalar belli başlı nedenlerden kaynaklı olarak ortaya çıkar. Bu dikkate alınarak uygulanacak olan bitkisel destekler oldukça düzenli şekilde uygulanması gerekmektedir.

Göz Yanması Evde Nasıl Geçer?

Göz yanmasına ne iyi gelir kapsamında evde bulunan malzemelerden destek alınabilir. Bunun için kullanılacak karışımların düzenli ve aksatılmadan kullanılması gerekir. Aksi takdirde kesinlikle göz yanması ve kızarması tarzındaki sorunlar için çözüm olmaz. Göz yanmasına ne iyi gelir;

Soğuk Sıkıştırma

Göz yanması için en basit ama etkili ev ilaçları arasında soğuk kompres yer alır. Bunun uygulanması çok basittir ve herkes evde uygulayabilir. Suyun soğuk olması gözlerdeki tahrişi azaltacak ve göz yanması sorundan çabucak kurtulmaya yardımcı olacaktır. Öncelikli olarak soğuk suya batırılmış temiz ve yumuşak bir havlu kullanılır. Havlu birkaç dakika gözlerin üzerine koyulur. Soğuk kompres göz kapağı kistleri, yanması, kızarıklık ve tahrişlerin ortandan kalkmasına iyi gelir. Bunun içinde düzenli kullanılması gerekir.

Su

Gözlerdeki yanmaların ortadan kaldırılması adına gün içinde bol bol su içilmesi gerekmektedir. Günlük olarak en az 8 bardak su tüketilmesi göz yanması ve göz kapağı sorunlarının ortadan kalkmasına iyi gelir.

Soğuk Süt

Gözlerde bulunan sorunlar için en basit ev ilaçlarından birini kullanmak istiyorsanız, soğuk süt kullanımı tercih etmelisiniz. Yanmalara ve kaşıntılara iyi gelir. Soğuk sütün içine bir pamuk parçası batırılır ve göz üzerine koyulur. Bu yöntem yatmadan önce ve uyandıktan sonra günlük olarak 2 defa uygulanmalıdır.

Tuz

Tuz bakterilerin gözlere saldırmasını önler. Tuzu su ile karıştırırsanız, karışım hızlı bir şekilde kırmızı göz tedavisi konusunda iyi gelir. Özellikle enfeksiyondan kaynaklı yanmaları da ortadan kaldırır. 1 bardak ılık suyun içine 1 yemek kaşığı tuz atın ve eriyene kadar karıştırın. Bu karışım ile gün içinde gözlerin kapağı ve çevresi yıkanmalıdır. Kullanılacak olan bu karışım gözlerin içi kısmına kaçırıldığında yanma oluşabilir.

Salatalık

Gözler ile alakalı sorunlar ortaya çıktığında akla gelen ilk şey salatalık kullanımıdır. Soğuk salatalık dilimleri bu konuda fayda sağlar ve gözlerin yanmasına iyi gelir. Avantajlarını en üst düzeye çıkarmak için iki dilim salatalık gözlere uygulanmadan önce soğuk suya batırılır. Uygulama esnasında gözleri kapatmak gerekir. Bu şekilde salatalık dilimler 10 dakika boyunca bekletilmelidir.

Etkili Diğer Çözümler

Yeşil Çay

Yeşil çay gözlerde bulunan yanmaların, kızarıkların, tahrişin, enfeksiyonun ortadan kalkmasını sağlayan şeyler arasında bulunur. Yeşil çay, sadece birçok kişinin favori içeceği değildir. Aynı zamanda kırmızı gözler de dâhil olmak üzere birçok hastalık için harika bir çare olarak kullanılır. Kısa süre içinde yanan ve kırmızı gözlerden kurtulmak adına yararlı olabilecek birçok anti-inflamatuar besin maddesini içerir. Sıcak suyun içinde yeşil çay demlenir ve soğuması için kenara bırakılır. Göz kapağı ve çevresi her gün düzenli şekilde yeşil çay ile yıkanmalıdır. Ayrıca yeşil çay içine batırılan pamukta bu sorunlara iyi gelir. Gözlerdeki sorunların ortadan kaldırılmasının yanında yüzdeki sivilceler içinde kullanılabilir.

Aloe Vera

Buzdolabında aloe vera jelini bekletin. Soğuyan bu jelden bir parça cam bir kasenin içine alın ve aynı miktarda soğuk su ekleyerek iyice karıştırın. Bir pamuk parçasını içine batırın ve gözlerin çevresine, kapağı kısmına, altına ve üstüne uygulayın. Aloe vera ile yapılacak olan uygulamalar sabah kalkınca ve akşam yatarken uygulanmalıdır.

Patates

Kızaran, tahriş olan, enfeksiyon bulaşan, yanan ve şiş olan gözleri eski haline çevirmek isteyen kişiler patatesten yardım almalıdır.  İnflamasyon kırmızı ve yanana gözlere neden olur. Bu durumdan hiç kimse hoşlanmaz. Bu nedenle patatesi iltihaplanmayı önlemek, etkili bir şekilde kırmızı ve yanan gözlerden kurtulmak için kullanmak akıllıca olacaktır. Tek yapılması gereken;

Patatesler ince ince dilimlenir ve buzdolabı içinde bekletilir. Soğuyan patates dilimleri ardından gözlerin üzerine koyularak 15 dakika boyunca bekletilir. Zaten bu süre zarfında soğuyan patatesler ısınır. Gün içinde uygulama 2 defa yapılmalıdır.

Gül Suyu

Ağrılı, tahriş olan, yanan, şişen gözleri gül suyu ile tedavi edilebilir. Aslında, direkt olarak gözlere uygulanabilen kırmızı gözler için en basit ev ilaçları arasında yer alır. Gül suyunu uyguladıktan sonra kısa sürede iyileşme olduğu fark edilir. Gül suyu ile yapılacak olan uygulamalar sabah kalkınca ve akşam yatarken uygulanmalıdır. Düzenli şekilde kullanılmazsa fayda sağlamaz.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle