Gözlerde Şiddetli Düzeyde Meydana Gelen Ağrılar Neden Oluşur?

Gözlerde meydana gelen ağrılarının sebeplerine bağlı olarak tedavi seçenekleri kullanılır. Çok şiddetli ağrı meydana geliyorsa ve geçmiyorsa kesinlikle uzman hekime başvurulması gerekir.

Şiddetli Göz Ağrısı Hangi Sebeplerden Meydana Gelir?

Şiddetli göz ağrısı, ağrının nerede olduğuna bağlı iki kısıma ayrılır:

  • Gözün yüzey bölgesinde meydana gelen ağrı bir diğer adı ile oküler ağrı
  • Gözün iç yüzeyinde meydana gelen ağrı yani orbital ağrı

Gözlerde ortaya çıkan ağrı, toplumda sık karşılaşılan bir belirti olsa bile nadiren çok büyük bir sorunun habercisidir. Büyük sorun teşkil etmeyen göz ağrısı, genellikle tıbbi müdahale ya da ilaç gerekmeden kendiliğinden geçer.

Şiddetli göz ağrısı genellikle gözlerde ağrı, yanma, kaşınma ve gözün ön yüzeyinde pürüzlülük hissiyatı şeklinde ortaya çıkar. Gözün ön yüzeyindeki ağrı genellikle yabancı bir cisimden ya da enfeksiyonlardan kaynaklanabilir. Bu şekildeki ağrılar çoğu zaman cerrahi müdahale gerekmeden göz damlaları ve istirahatla kolayca ortadan kaybolur.

Gözün iç yüzeyinde meydana gelen ağrıda ise, şiddetli acı ve ağrı hissi, pürüzlü bir cisimin gözün iç yüzeyine saplanmış olduğu hissini uyandıran bir ağrı hissedilmektedir. Gözün iç yüzeyinde yaşanan şiddetli ağrılar genellikle ciddi problemlerin habercisi olup tıbbi veya cerrahi müdahale gerektirir.

Gözün Yüzey Bölgesinde (Oküler Bölgede) Ortaya Çıkan Ağrı Nedenleri

Yabancı Bir Cisimden Kaynaklanan Nedenler: Şiddetli göz ağrısının çok rastlanılan nedenlerinden biri de gözün yüzeyine yabancı bir cisimin kaçmasıdır. Örneğin; kaş, kirpik, sinek ya da yabancı bir cisim göze girdiğinde, ağrı, yanma, gözlerde kırmızılık sulanmaya neden olur.

Gözün Enfeksiyonlarından (Konjonktivit) Kaynaklanan Nedenler:Göz nezlesi neya da konjonktivit denilen durum, göz kapağının iç yüzeyinde bulunan zarın iltihaplanmasıdır. Allerjik olabileceği gibi enfeksiyonlara bağlı ortaya çıkar. Gözde yaşan enfeksiyon problemi de kaşıntı, kızarıklık, ağrı ve enfeksiyonun dışarı akmasına neden olur.

Kontakt Lenslerden Kaynaklanan Nedenler: Kontakt lens kullanım prosedürüne uyulmadan kullanılması gözlerde ağrı ve enfeksiyona neden olur. Kontakta lensleri kullanırken lensin dezenfeksiyonu  ve kişisel hijyene çok önem verilmelidir.

Korneanın Abrazyonundan Kaynaklanan Nedenler: Kornea, gözün ön yüzeyini örten  saydam bölgeye verilen isimdir. Travma ve yaralanmalardan çok çabuk etkilenen kornea oldukça hassastır. Korneal abrazyon yaşayan bireyler, gözünün iç yüzeyine bir cisim batıyormuş gibi hissederler. Böyle bir durumda, ağrıyı azaltmak amaçlı gözün yıkanması gibi tedaviler ağrının şiddetini dindirmez.

Yaralanmalardan Kaynaklanan Nedenler: Uzun süreli ve koruyu malzemeler olmadan kaynak makinesi kullanmak, patlama, kimyasal maddelere maruziyet sonucu gözlerimizde çok ciddi sorunlar meydana gelebilir. Bu gibi durumlar gözlerimizde şiddetli ağrıya, tahrişe ve yaralanmaya sebep olur.

Gözlerin Kapağının Enfeksiyonundan (Blefarit) Kaynaklanan Nedenler: Göz kapaklarımızın kenarlarındaki yağ bezlerinin iltihaplanması sebebiyle ortaya çıkarak şiddetli göz ağrısına sebep olur.

Arpacık’dan Kaynaklanan Nedenler:  Blefarit sonucu göz kapaklarında bir yumru oluşuyorsa buna arpacık denir. Göz hassasiyeti ve şiddetli ağrıya neden olur.

Gözün İç Yüzeyinde (Orbital Bölgede) Ortaya Çıkan Ağrı Nedenleri

Göz Tansiyonundan ( Glokom) Kaynaklanan Nedenler: En önemli belirtisi gözün iç yüzeyinde şiddetli baskı hissedilmesidir. Buna ek olarak şiddetli baş ağrısı, bulantı hissi ve görmede geçici ya da kalıcı bozukluklardır. Ani bir şekilde gözün iç yüzeyinde baskı ve ağrı hissediliyorsa kalıcı görme kayıplarını engellemek için vakit kaybetmeden alanında uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Gözlerin Sinirinin Enfeksiyonundan (Optik Nörit) Kaynaklanan Nedenler: Görmemizi sağlayan göz sinirimiz(optik sinir) bakteri, virüs ya da bağışıklık sisteminin zayıflığından kaynaklı enfeksiyon kaparsa şiddetli göz ağrısı ve ciddi görüş kaybı yaşanabilir.

Sinüzitten Kaynaklanan Nedenler: Sinüslerinizdeki ciddi enfeksiyonlar sonucu gözlerinizin iç yüzeyinde baskı hissedilebilir. Gözlerin birinde ya da ikisinde de şiddetli ağrı şikâyeti ortaya çıkar.

Migrenden Kaynaklanan Nedenler: Şiddetli baş ağrısı sonucu gözlerde ağrı ve mide bulantısı yaşanabilir.

Yaralanmalardan Kaynaklanan Nedenler: Göze yabancı bir cisim batması ya da ciddi bir travmaya maruziyet sonrası yaşanan göz yaralanmaları da ağrıya neden olur.

Göz Ağrısının Acil Müdahale Gerektirdiği Durumlar Nelerdir

Göz ağrısına bağlı ciddi görme bozukluğu da meydana geliyorsa bu acil müdahale gerektiren bir durumun habercisi olabilir. Acil müdahale gerektiren diğer belirtiler ise aşağıdaki şekildedir:

  • Nedeni bilinmeyen ani ortaya çıkan şiddetli göz ağrısı
  • Travmaya, kimyasal maddelere veya yoğun ışığa maruziyet sonucu oluşan göz ağrısı
  • Şiddetli göz ağrısıyla birlikte bulantı, kusma gibi şikâyetlerin olması
  • Gözlere temasla hissedilen şiddetli ağrı
  • Görmede ani yaşanan kalıcı ya da geçici görme bozuklukları

 

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle