Ani Göz Kanlanması Neden Olur, Neler Yapılması Gerekir?

Aniden gözünüzün kanlanması durumunda alerjik sebepler ilk akla gelendir. Ancak göz kanlanmasına neden olan diğer faktörler söz konusu olabilir.

Göz kanlanmaları aniden gelişebilen reaksiyonlar arasında yer alır. Fark etmeden gözünüzün beyaz kısmında beliren kan lekeleri oluşur. Aynaya bakana kadar veya birisi uyarana kadar bu durumun bilincinde olmayabilirsiniz.

Ani Göz Kanlanmalarının Nedeni Nedir?

Ani göz kanlanmalarının nedeni çoğunlukla belirgin bir faktördür. Bunu muayene olmadan belirleyebilmek ise son derece zordur. Tabi ki çevresel faktörlere dayanarak anlık yaşadığınız bir olgu üzerinden hareket edebilirsiniz. Gözünüze kaçan yabancı bir cisim veya gözünüzle temas eden bir kimyasal sonucunda aniden kan lekelerinin oluşumunu görmeniz mümkündür.

Temel anlamda standart sebeplerle kıyaslandıklarında daha şiddetli bir etki oluşması gerekmektedir. Bazen göz kanlanmaları nedenleri açısından incelendiğinde uzun vadeli bir durumun getirisi olabiliyor. Tozlu ortamda çalışan birisinin düzenli olarak göz kapağı altında biriken kalıntılar iltihaba yol açabilir. Bu iltihap ise zamanla göz kanlanması için önemli bir unsura dönüşebilir.

 • İltihap ve Enfeksiyonlar
 • Konjonktivit
 • Retina Rahatsızlıkları
 • Göz Hasarları
 • Göz Arkası Kanaması
 • Şiddetli Travmalar
 • Tiroid Hastalıkları
 • Romatolojik Hastalıklar
 • Göz Kuruluğu
 • Tahriş
 • Işık ve Güneş Hassasiyeti veya Maruz Kalma

  Ani göz kanlanması fark edildiği andan itibaren mutlaka ciddiye alınmalıdır. Ne kadar çabuk doktora gidebilirseniz o denli erken teşhis edilebilme şansı vardır. Haliyle tedavi metodu ve iyileşme süreci o kadar verimli olur.

Ani Göz Kanlanması Durumunda Yapılması Gerekenler

ani göz kanlanması

Ani göz kanaması durumunda ilk olarak en yakın sağlık merkezine başvurulması gerekir. Neden olduğu tespit edilene kadar gözünüz için herhangi bir ilaç kullanmanız önerilmemektedir. Bu durum sebebine bağlı olarak belirli komplikasyonlar yaşanmasını tetikleyebilir. Halen daha göz kanaması devam ediyor ve gözün arka yüzeyinde belirli bir pıhtılaşma oluşuyor olabilir.

Tüm bunların tespiti için detaylı bir göz analizinizin yapılması gerekir. Standart birinin bunu yapabilmesi ya da kendi gözünüze bu gibi bir tetkik uygulamak hem imkânsız hem sakıncalıdır. Ani göz kanaması nedenleri açısından çok farklı sonuçlar doğurabilir. Bazen kalıcı görme kaybı yaşayabilen hastalarla karşılaşılabilir.

Bu sebeple kimyasal maddelerle iç içe olduğunuz bir ortamdaysanız ve gözünüze temasından şüpheleniyorsanız ilk etapta bolca suyla yıkamak işinize yarayacaktır. Yanında hiçbir şekilde etkileşime geçebilecek sabun, temizlik malzemesi, losyon veya damla kullanmamanız gerekir. Yalnızca bol ve duru bir suyla yüzünüzü ve bilhassa göz çevrenizi detaylı bir biçimde yıkayınız.

Göz Aniden Kanlandığında İlaç Kullanmalı Mıyım?

Ani göz kanlanması sık rastlansa da yorgunluk faktöründen kaynaklanan bir reaksiyon olarak yorumlanabilir. Bu tanıyı koyabilecek kişi göz doktorunuz olduğu için en kısa sürede uzmana danışmanız gerekir. Eğer gece gözde ani kanlanma fark ettiyseniz en kötü ihtimalle acil servise gitmeniz yararınıza olacaktır. Yapılan rutin kontrol sonrasında ihtiyaç duyulursa göz doktoru çağırılarak müdahale edilmesi sağlanabilir.

   
Yorgunluk ve Uykusuzluk 2-3 saat
Kimyasal Madde İle Temas 7-8 saat (Yıkandığında daha kısa sürer)
Göz arkası kanaması 8-48 saat
Göz Kuruluğu 8-48 saat (damla kullanımına bağlı olarak değişken)

Ani göz kanlanmasının nedeni tespit edildikten sonra çoğunlukla medikal müdahale ile devam edilir. Göz damlası ve gözünüzde oluşabilecek semptomlar belirlenerek antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Yabancı cisim ve göz içi kanamalarda cerrahi müdahale gerekebilir. Fakat kullanacağınız göz kanaması ilaçları tamamıyla doktorunuzun size tavsiye ettikleri olmalıdır. Başkalarının ilaçlarını veya tavsiyelerini asla dikkate almamanız göz sağlığınız için önemlidir.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle