Gözaltı Torbası İçin Uygulanacak

Gözlerin altında bulunan torbaların ortadan kaldırılması adına ameliyat işlemleri oldukça başarılı çözümler sunar. Bu çözümlerin uzman ve konusunda tecrübeli doktorlar tarafından yapılması gerekir.

Gözaltı Torba Ameliyatı Nedir?

Alt göz kapağının altında bulunan göz kapaklarının gevşek cildi ile sarkıklığını gidermek adına yapılan uygulamadır. Alt göz kapağı sıkıntıları halk arasında göz torbaları ameliyatı olarak bilinir. Konusunda uzman olan bir cerrahın alt göz kapaklarını gençleştirmek adına kullanabileceği çeşitli cerrahi teknikler bulunur. Bu konudaki genel yaklaşım genelde yağın olduğu alandan alınmasını ( yağın ya da septumun parçalanması, yeniden dağıtılması) ve cilt ile sarkma kasının çıkarılmasını içermektedir. Kullanılacak tekniğe bağlı olarak ameliyat süresi değişkenlik gösterir.

Gözaltı torbaları sorunları çoğunlukla yaşın ilerlemesi ve genetik nedenlerden kaynaklı olarak meydana gelir. Bu sorunun diğer nedenleri arasında sigara ve alkol kullanımı, sık ağlaması, düzensiz uyku ve yer çekimi bulunur. Gözaltı torbasının ameliyatı olmadan önce hasta uzman tarafından detaylı şekilde muayene edilir.

En Yaygın İki Göz Kapağı Cerrahisi 

Alt göz kapağında dış insizyon

Cerrah genelde deri yolu ile transkütanöz insizyon olarak adlandırılan daha düşük blefaroplasti gerçekleştirmesi yaparlar. Kirpiklerin hemen alt kısmından harici bir kesi yapılır. Ciltte sarkma ve  göz kapağını destekleyen kas varsa, bu yaklaşım oldukça avantajlıdır.

Tam iyileşmede kesi neredeyse görünmez hale gelir. Daha koyu cilde sahip olan kişilerde kesi hattında koyu pigmentasyon yaşanabilir. Bu yaklaşım sık şekilde göz kasının kesilerini ve fleplerini içermektedir. Bu uygulamada kas çok oldukça önemlidir. Çünkü gözdeki kapağı bir hamak misali destekler. Kas bütünlüğünde tehlike meydana gelirse, gözlerin şeklinde değişimler olabilir. Genelde uzmanlaşmamış veya gözaltı torbası ameliyatı konusunda yeterli tecrübeye sahip cerrahlar tarafından sık şekilde kullanılır.

Bu uygulama  genelde yuvarlama, skleral gösteri veya alt göz kapaklarının retraksiyonu olarak adlandırılır. Bu tarz estetik ameliyatlar, gözlerin doğal şeklini korumak adına diğer göz kapağı işlemlerinde dikkate alınarak uygulanır.

Göz kapağının içindeki insizyon

Göze yakın olan hassas yapıların bilgilerinin bilinmesini gerektiren estetik bir yaklaşım türüdür. Bundan dolayı kesinlikle konusunda uzman hekimler tarafından gerçekleştirilmelidir. Alt göz kapağı estetik uygulaması yapılırken transkonjonktival yaklaşım yani göz kapağının iç kısmından hiçbir kesi uygulaması yapılır. Bu yaklaşımın birçok faydası bulunur;

Dış kesi yoktur, bundan dolayı ameliyat kesileri dışarıdan bakıldığında kesinlikle göze çarpmaz. Yakın göz muayenesinde  bile estetikte ile alakalı  bulgular açığa çıkmaz.  Uygulama gözlerin kas bütünlüğü korumanın yanında gözün şeklini normalde daha iyi şekilde korur.  Göz kapağı ağrılarının  kırılgan destek ağında bile minimum düzeyde travma yaratır.

Estetik Fiyatları ve Ameliyat Sonrası

Gözlerde yapılacak olan estetik Ameliyatın fiyatlarını cerrahi seçimi, estetik yapılacak hastane, kullanılacak yöntem ve sorunların bütünü etkilemektedir. Fiyatlar en uygun 2 bin TL’den başlamaktadır. Yalnız her hasta birbirinden farklı olduğundan dolayı tamamen bireysel bir şekilde her bir kişi için ayrı ayrı muamele edilir. Bundan dolayı yukarıda verilen fiyat en düşük tamamı içermektedir. Göz üstü ve altı için yapılacak estetik uygulamalarda kesin bir fiyat belirlemesi bulunmaz.

İşlem yaptırmak isteyen kişilerin kendileri için fiyat alabilmeleri adına uzman hekime başvurması gerekir. Yapılacak detaylı klinik muayene sonrasında gözlerin üstü ve altı konusunda fiyatlar ile alakalı belirlemeler yapılır. Uygulama yapan merkezler verecekleri fiyatın içine prosedürün kendisini, geceleme masrafını ve bakım randevularına kadar her türlü detayı eklerler.

Ameliyat Sonrası 

Estetik ameliyat sonrası iyileşme süreci oldukça önemlidir. Bu dönemde yapılması gerekenler konusunda uzmanlar hastalarına gerekli bilgileri aktarır. Öncelikli olarak ameliyat sonrasında pansumanlara düzenli bir şekilde gidilmesi gerekir. Uygulamanın bitmesinden sonraki ilk gece morlukların ve şişliklerin olmaması için başın yukarıda tutularak uyunması gerekir.

Bunun içinde 2 adet yastık kullanımı yapılmalıdır. İyileşme süreci içinde kesinlikle ağır kaldırmaktan kaçınmak gerekir. Ani şekilde eğilmek ve vücudu kasmak gözlerde kanlanmaya sebep olur. Ameliyatın bitmesinden sonraki ilk 2 gün soğuk uygulama yapılması gerekir. İyileşme süreci hemen hemen 15 günü bulur. İlk bir hafta içinde kesinlikle araç kullanımı yapılmaması gerekir. İyileşme dönemi içinde güneş gözlüğü kullanımı kesinlikle unutulmamalıdır. Saçların yıkanması için 3 gün beklemek gerekmektedir. Banyo yapmak içinde 5 gün boyunca beklenilmelidir. Banyo yaparken saçların arakaya doğru atılması ve olabildiğince göz bölgesine su gelmemesine dikkat edilmesi gerekir.

Lens kullanımı yapan kişilerin 8. günden sonra kullanıma başlaması gerekir. Kitap okuma, bilgisayar kullanma ve diğer gözleri yorucu aktivitelere birkaç gün boyunca ara verilmelidir. İyileşme süreci içinde herhangi bir olumsuz durum meydana gelirse hemen uzman hekime başvurmak gerekir. Ameliyatın olumlu etkileri 7. günden sonra yavaş yavaş kendini göstermeye başlar.

Bu dönemde sabırlı olmak ve uzmanın söylediği kuralların dışına çıkmamak çok önemlidir. Bu sayede sağlıklı şekilde yaşama devam etmek mümkün hale gelir.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle