Göz Kapaklarının Şişmesi Hangi Hastalığın Belirtisidir?

En basit göz rahatsızlıklarından birisi olan göz kapağının şişmesi ciddi hastalıklar için sinyal niteliği taşıyor olabilir. Önemseyerek muayene olmak erken teşhis için önerilmektedir.

Göz kapağı şişliği basit bir alerji ya da iltihaplanma gibi algılanabilir. Ancak bunun daha derin bir sistemik hastalığın göstergesi olabileceği kanıtlanmıştır. Önemsiz gibi görünmemesine rağmen oldukça ciddi bir hastalığın sinyali olabilir.

Göz Kapağı Şişmesi Hangi Hastalıklara İşarettir?

Göz kapağı şişmesi sebepleri açısından birçok farklı noktaya değinebilir. Genellikle gözün iç kısmında oluşan ve kapağına yansıyan bir takım alerjik durumlara sık rastlanır. Aynı zamanda iltihaplanmalar ve enfeksiyon riski burada başrol oynar. Yinede sistemik rahatsızlıklar öğrenildikten sonra bu durumun ciddiyetinin farkına varılabilir. Alt veya üst gözün kapağında oluşan şişmeler herhangi bir şekilde özel anlam ifade etmezler.

İlk fark edildiği an itibariyle doktora giderek bunun kaynağında yatan sebebin teşhisini sağlamak ise fazlasıyla önemlidir. Erken tanı ve tedavi ile beraber iyileşme sürecinin azalacağını ve bu belirtilerin minimum seviyeye düşeceğini söyleyebiliriz.

  • Göz Hastalıkları

Göz kanseri dahil olmak üzere birçok farklı iltihap kaynaklı hastalıktan söz edilebilir. Bunlar arasında en sık gözlemlenenler ise konjonktivit benzeri enfeksiyonlardır.

  • Blefarit ve Diğer Göz Kapağı Hastalıkları

Göz kapaklarının hassas yapısı düşünüldüğünde oluşabilen hasarlar darbe ve travma sonucu nüksedebilir. Yine iltihabın yayılması, burada yer etmesi ya da konjonktivit sonrası kirpik diplerinde oluşan şişlikler gözlemlenebilir.

  • Böbrek Yetmezliği

Böbrek hastalıklarında görülen son derece yoğun bir reaksiyondur. Haliyle böbrek yetmezliği teşhis edilirken bunun ön plana çıktığından söz etmek gerekir.

  • Tiroid Bezinin Düzensiz Çalışması

Tiroid bezlerinde oluşan dengesiz çalışma ve salgılanan hormonun belirli seviyeye ulaşmaması göz kapağında şişme yaratabilir. Aynı durum fazla çalıştığı dönemlerde de yüzün farklı noktalarında ödem oluşturarak gözlemlenebilir.

  • Kalp Hastalıkları

Genelde kalp yetmezliği teşhisi konulan hastalarda göz çevresinde ödem oluştuğu tespit edilmiştir. Farklı kalp rahatsızlıkları ile ortaya çıkabilecek bir etkidir.

  • Karaciğer Rahatsızlıkları

Karaciğer kaynaklı hastalıklarda veya diyabete sebep olan pankreas hastalıklarında yan etki olarak görülmektedir. İnsülin direnciyle eş olarak bu reaksiyonlar normal karşılanır.

Tabi ki basit bir alerjen kaynaklı göz kapağı şişmesi olabilir. Belirtisi her ne olursa olsun öncelikle doktora muayene olarak kesin ve net bir tanı konulması gerekmektedir. Buna uygun tedavi metodu geliştirilerek uygulamaya konulması iyileşme süreci için en önemli faktördür.

Göz Kapağı Şişmesine Müdahale Edilmezse Ne Olur?

Burada göz kapağı şişmesine sebep olan rahatsızlığın bilinmesi çok önemli bir rol oynuyor. Tedavisi için gereken şartlar sağlanmadığı takdirde göz kapağında şişme bir hastalığın belirtisidir demek oldukça yanlış bir ifade olacaktır. Bu tip sistemik hastalıkların bir belirtisi ise vakit kaybetmeden doğrudan müdahale edilmesi gerekir. Aksi halde daha ciddi sağlık sorunları ve hastalıkların önü açılabilir.

Göz doktoruna giderek oluşan şişme reaksiyonunun sebebini öğrenmeniz gerekir. Gerek görüldüğü takdirde dahiliye ve diğer polikliniklere yönlendirme sağlanacaktır. Haliyle tüm testlerin ardından net olarak kaynağına inilmiş olacak.

Sebebi  
Göz İltihabı, Enfeksiyonu ve Hastalıkları %85
Sistemik Rahatsızlıklar %15

Sistemik rahatsızlıklardan kaynaklanan göz kapağının şişmesi çok yoğun görülen bir teşhis değildir. Yinede bu tip durumlarda belirtiler gözlemlendiği an itibariyle doktora başvurmak önemlidir. Çünkü her ihtimali göz önüne alarak gereken müdahalenin yapılması gerektiğini unutmamak gerek. Dolayısıyla göz sağlığınız başta olmak üzere estetik görünüm, sistemik rahatsızlıkların vereceği zararlar gibi durumları düşünerek hastaneye gitmekte gecikmemeliyiz.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle