Göz Kızarıklığı İçin Doğal Ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

İltihaptan tutun, düzensiz uyku saatlerine kadar her şey göz kızarıklığına sebep olabilir. Göz kızarıklığını tedavi etmek için kullanılacak doğal yöntemler yazımızda yer almakta.

Göz Kızarıklığı Doğal Tedavi Yolları

Göz kırmızılıklarına birçok farklı şey sebep olabilmektedir. Subkonjonktival kanama (sklera üzerindeki kırık kan damarları), blefarit (iltihaplı göz kapakları), arpacık (göz kapaklarında kırmızı yumuru), egzama, astım ve alerjik rinit, kırmızı gözlerin bazı nedenleridir. Bunun yanı sıra uzun çalışma saatleri veya gözlerinizi çok fazla ovuşturmakta göz kızarıklığına neden olmaktadır. Hatta klorlu suda yüzmek bile gözlerinizi kızartabilir. Şiddetli ağrı, görme bozukluğu, bulanık görme, ışığa duyarlılık gibi şeyler kırmızı gözlerin ortak belirtileridir. Göz kızarıklığından kurtulmak istiyorsanız, göz kızarıklığına iyi gelen bitkiler ve kürleri bu yazımızda listeledik. Doğal bitkiler ve doğal tedavi yöntemleri ile göz kızarması sorunundan kurtulabilirsiniz.

Dengeli ve sağlıklı beslenme gözde oluşan kızarıklıkların tedavisinde yardımcı olmaktadır. Sadece kızarıklık değil, birçok oftalmolojik hastalığın engellenmesini sağlar.

Su

Gözlerinize biraz soğuk su sıçratın veya bir havluyu ıslatıp gözlerinizin üzerine koyun. Bu, gözlerde oluşan kızarıkları tedavi etmek için en iyi ve basit yöntemlerden bir tanesidir.

Soğuk ve Sıcak Kompres

Birkaç buz küpünü pamuklu bir beze sarın ve gözlerinizin üzerin 15-20 saniye civarı tutun. Bu doğal tedavi yöntemi kırmızı gözleri önleyecektir. Bunun dışında sıcak kompreste uygulayabilirsiniz. Bir kaba su koyun ve bunu ısıtın. Suyun sıcaklığının aşırı olmamasına dikkat edin. Daha sonra bir havlu alın ve bu suya batırın. Havlunun içinde ki fazla suyu boşaltmak için, havluyu sıkın. Şimdi bu havluyu 5-10 dakika boyunca gözlerinizin üstüne yerleştirin. Günde iki kere sıcak kompres yöntemini uygulayabilirsiniz.

Gül Suyu

Gül suyu, antienflamatuar ve anti-infektif özelliklere sahip olan yağ gülünden yapılır. Bu sebeple gül suyu, göz konjonktivitinden kurtulmak için göz damlası olarak kullanılabilir. Bir top pamuğu gül suyunun içerisine batırdıktan sonra bu pamuğu gözünüzde 15 dakika boyunca bekletin. Alternatif olarak ise, gül suyuna salatalık dilimleri daldırıp bunu göz kapaklarınızın üstüne de yerleştirebilirsiniz. Salatalığın içinde bulunan su ve gül suyunun soğutma etkisi, gözlerde ki kızarıklığı gidermeye yardımcı olacaktır. Ayrıca 2-3 damla gül suyu ile göz çevrenizi de yıkayabilirsiniz. Gül suyu, göz enfeksiyonunu iyileştiren ve göz altı şişliklerini azaltan bir antiseptik olarak çalışır.

Süt

Gözün kızarıklığına iyi gelen bir diğer bitkisel tedavi yöntemi ise süttür. Süt, gözde ki kızarıklık için mükemmel bir çözümdür. Süt sayesinde kızarıklıklar kolay bir şekilde geçer. Ayrıca çapaklanma problemine iyi gelen bir etkisi de bulunmaktadır. Süt proteini, göz enfeksiyonunu iyileştiren anti inflamatuvar özelliklere sahip amino asitler içerir. Bir bardak soğuk süte, bir pamuklu çubuk batırın ve günde iki kez gözlerinizin üzerini bununla temizleyin. En az 15 dakika boyunca bu işlemi yapın. Süt, gözlerde kızarıklık oluşmasını engelleyecektir.

B2 ve B6 vitaminleri, kızarıklığın önlenmesine ve gözlerin genel sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olur.

Tuz Ve Su

Biraz su kaynatın ve içine bir çorba kaşığı tuz ekleyin. Kırmızı göz semptomları tamamen kaybolana kadar 2-3 gün boyunca gözlerinizin çevresini yıkamak için bu tuzlu çözeltiyi kullanın. Gün içinde birkaç kez bu yıkama işlemini yapın.

Sebze Suyu

Havuç, A vitamini ve Beta karoten içerir; ıspanak Lutein ve Zeaxanthin gibi mineraller için iyi bir kaynaktır. Bu mineraller ve vitaminler gözleri sağlıklı tutmak ve enfeksiyonu kontrol altına almak için önemlidir. Ispanak ve havuçtan hazırlanmış taze sebze suları, gözünüzde ki kızarıklığın tedavisi için önemli bir rol oynayacaktır.

Rezene Tohumu

Rezene tohumları harika göz tonikleridir. Göz sağlığını iyileştirmek için çiğ yenmeleri gerekmektedir. Göz iltihabı ve şişmesini gidermek için doğrudan göz damlası veya kompres olarak da uygulayabilirsiniz.Yarım çorba kaşığı rezene tohumunu, bir fincan suda 25 dakika kaynatın. Karışımı bir bardağa koyun ve soğumaya bırakın. Gözlerinizi yıkamak için bu suyu kullanın.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle