Göz Kuruluğu Tedavi Edilmezse Oluşabilecek Durumlar Nelerdir?

Tedavi edilmeyen göz kuruluğunun yol açtığı hastalıklar, görme kayıpları ve enfeksiyonlar risk oluşturmaktadır. İlaç tedavisi ve yaşam standardını düzenlemek kuruluğu önlemede en önemli faktördür.

Göz kuruluğu tedavi edilmezse neler olabileceği ile ilgili endişeler hepimizi korkutuyor. Çünkü gözümüz en değerli organlarımız arasında bulunmasına rağmen bakımı için ilgili davranmıyoruz.

Göz Kuruluğu Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Göz kuruluğu tedavi edilmediğinde ortaya çıkabilecek komplikasyonların hepsi mikrobik içeriklerden doğan enfeksiyonlara sebep olur. Aslında gözyaşının önemini kavramadan bu noktada oluşabilecek unsurları pek kavrayamayabiliriz. Gözümüzün en dış katmanı olarak bilinen kornea tamamıyla gözyaşı ile kaplanarak korunur. Gözyaşının tekrardan kornea yapısına ulaşması içinse göz kırpmamız zorunlu bir harekettir.

Sağlıklı bir insan ortalama 2 saniyede bir gözünü kırpar ve böylelikle 2 dakika içerisinde yenilenen gözyaşının kanallar aracılığıyla tahliyesi gerçekleşir. Bu süre zarfında hiç göz kırpmadığımızı hesaba katarsak kornea kurur ve gözyaşı üretimi sekteye uğrayabilir. Benzer bir durum ile gözde sulanma faktörü ortaya çıkabilir.

Göz Kuruluğu Görülme Sıklığı  
Bilgisayar Kullanan İnsanlarda %40-45
Vücut Rahatsızlıklarında %15
Bilgisayar ve Kontakt Lens Kullanan İnsanlarda %50 ve üzeri

Göz kuruluğu tedavi edilmediği zaman ilk olarak Konjonktivit veya Blefarit gibi enfeksiyonlar ile kendisini gösterir. Bu noktada müdahale edilmesi zorunlu hale gelmiş demektir. Eğer tedavi için muayene olarak işlemler başlamazsa bu durumun doğuracağı unsurlar görme kaybına kadar ilerleyebilir. Önemsiz gibi görünen bir rahatsızlığın görme fonksiyonunuzu geçici veya kalıcı olarak kaybetmenizi sağlayabileceğini unutmamak gerekir.

Göz Kuruluğu Hangi Hastalıkları Tetikler?

Öncelikle göz kuruluğu tedavi edilmezse en ağır sonuç körlük olarak görülmektedir. Kalıcı görme kaybının dışında geçici olarak görüş netliğinde azalma ve korneada tahribat oluşması söz konusu olabilir. Genellikle bu tip durumlarda tedavi standartları hastanın yaşına, kornea durumuna ve kuruluk miktarına göre belirlenir.

Çünkü menopoz döneminin hemen ardından neredeyse kronik olarak adlandırabileceğiniz bir sorunla karşılaşılabilir. Bu sebeple kadınlarda göz kuruluğu sık sık gözlemlenen bir durumdur. Fakat her yaş ve her cinsiyette erkeğin bu noktada risk grubunda olduğu açıktır. Günümüzde göz kuruluğu tedavi edilmezse iltihap ve enfeksiyon ile başlayan, kornea yırtılmalarına sebep olabilecek tahrişler ve görme kaybı ile sonuçlanan vakalarla karşılaşılmaktadır.

  • Medikal Tedavi (İlaç Tedavisi)
  • Yaşam Standartları
  • Cerrahi Müdahale

Burada en önemli faktör yaşam standartlarımızdır. Günün 10 saatini kapalı bir ortamda bilgisayar kullanarak geçiriyorsak risk grubundayız demektir. Bunun üzerine kontakt lens kullanımı ve klima gibi havayı kurutan faktörleri eklediğimizde göz kuruluğu ihtimali %70’in üzerine çıkmaktadır. Göz kuruluğu için damla önerisi ile tedavi veya cerrahi müdahale olsa dahi yaşam standartlarını düzenlememeniz sorunun tekrarlayacağı anlamına gelmektedir.

Göz Kuruluğu Ne Kadar Tehlikelidir?

Gözde kuruluk tedavi edilmezse farklı göz hastalıklarını beraberinde getirebilir. İltihabın göz arkasına sıçraması durumunda retina tarafından emilerek ciddi sonuçlara yol açması mümkündür. Çünkü iltihap zamanla kanamaya sebep olabilir ve kanın emilimi ile ortaya çıkacak demir oranı aşırı derecede olur.

Sonrasında ise görme kayıpları ve buna benzer sonuçlar alınarak ilaç tedavisinin dahi işe yaramadığı göz kuruluğu teşhisleri başlar. Bu noktada gözyaşı kanalları ve üretim aşamasında yaşanan sorunlar tespit edilerek cerrahi müdahale gerekir. Mevcut üretimi arttırmaktan ziyade yaşam standardınızı düzenleyerek miktarı korumak daha da önemlidir. Göz kırpma alışkanlığı ve kuru ortamlarda sürekli olarak ekrana bakmak gibi faaliyetleri minimal seviyeye indirmeniz yararınıza olacaktır.

Aksi halde görme kaybı yani körlük sonuçlarıyla baş başa kalabilirsiniz. Doktorunuz bu aşamaya gelmeden evvel rutin kontrollerde saptadığı kuruluğu damla, sprey ve krem ile çözüme ulaştıracaktır. Hatta göz kuruluğuna doğal çözümler son derece yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle