Göz Şişliği Nasıl Geçer? En Etkili Tedavi Yöntemleri ve Yapım Aşamaları

Sabah göz şişliği ile uyanan insanlar bunun sebebini merak eder. Ancak sebepleri arasında ciddi enfeksiyonlar ya da alerjik durumlar söz konusu olabilir.

Göz şişliği nasıl geçer konusunda çok sayıda etkenden söz etmek mümkün. Örneğin enfeksiyon ve benzeri sebeplerden kaynaklanan şişlikler daha tehlikeli durumlara yol açabilir. Genel hatlarıyla doğal yöntemlerle şişlik indirilebilir.

Göz Şişliği Nasıl Geçer?

Sabah göz şişmesi nasıl geçer diye merak etmeniz gayet doğal. Yaşadığımız hayat, çalıştığımız işin yoğunluğu, hayatın stresi ve standart aktiviteler yorucu olabiliyor. Bunu en net şekilde gözlerimizden anlayabiliyoruz. Oluşan şişlikler, göz altı torbaları, çapaklanma gibi reaksiyonlar hep yorgunluk belirtisi olarak görülüyor. Ancak durum sandığınızdan daha da ciddi olabilir. Yaşanan sorunun herhangi bir blefarit ya da konjonktivit kaynaklı olmadığından emin olmak ise göz sağlığı için fazlasıyla önemli.

Bu durumu daha çok sabahları görmemiz ise genel anlamda yorgunluk, az veya çok uyku, uykusuzluk gibi sonuçlara delalettir. Yinede oluşan akut bir alerjik rahatsızlık bunun için ciddi sonuçlara yol açabilir. Eğer darbe sonucu göz şişmesi gibi travma kaynaklı durumlar söz konusu ise morarması ve şişmesi gayet normaldir. Bunu pansuman ile rahatlıkla minimal seviyeye indirebilirsiniz. Yinede sonuç alabilmeniz için uzun süre beklemeniz gerekebilir. Boyutlarına ve önemine bağlı olarak kaç günde geçer sorusu belirsizliğini koruyabilir.

  1. Soğuk Su Kompresi

Bu yöntem genelde yaşanan ani travmalarda da uygulanan ve yüz yıkama şeklinde lanse edilen kompres türüdür. Soğuk olan suyla yüzünüzü yıkadığınızda bilhassa göz altı torbalarında, morluklarda ve göz şişmesi durumlarında azalma meydana gelmektedir.

  1. Buz Kompresi

Buz ile yapacağınız kompres çok daha etkili olacaktır. Kan dolaşımını hızlandırarak şişi alır ve daha fazla morarması için imkân vermez.

  1. Çay Pansumanı

Çay birçok göz rahatsızlığında etkin bir biçimde kullanılabilmektedir. Çay ile yapacağınız pansumanı ılık olmasına dikkat ederek pamukla uygulamanız önerilir. Şişliğin üzerine baskı yapmadan koymanız yeterli olacaktır. Bir gün önceden demleyerek içemediğiniz çayı kullanabilirsiniz.

  1. Salatalık ve Patates Uygulaması

Salatalık ve patates dilimlerini göz şişliğinin sonucu için kullanabilirsiniz. Şişliği alarak etkileri azaltacaktır. Dilerseniz patates veya salatalık dilimlerini buzlukta bekleterek uygulamanız mümkün.

  1. Soğuk Kompres

Bunu buz veya soğuk su haricinde farklı nesnelerle uygulayabilirsiniz. Şişlik sonucu gördüğünüz bölgeye buzlukta beklediğiniz kaşık gibi soğuyan metallerle kompres uygulayınız. Darbe sonucu oluşan morarmalar ve şişmeler bu şekilde azaltılabilir.

Göz Şişliği Ne Kadar Zamanda Geçer?

Gözdeki şişme ne kadar zamanda geçer konusunda net bir şey söylemek yanlış olacaktır. Çünkü alerjik göz şişmesi olduğunda çok daha yoğun bir tedavi gerektirir. Damla ve düzenli kullanım sonucunda bunun süreci bir haftaya kadar uzayabilir. Fakat yorgunluk kaynaklı durumlarda daha kısa sürede sonuç alınabilir.

Yine darbe alındığında oluşan morarma ile birlikte şişlik için uzun sürelerden söz etmek mümkündür. Uygulayacağınız yöntemi seçtikten sonra göz etrafındaki dokuya baskı uygulamadan yapmak en önemli husustur. Eğer çok ciddi bir deformasyon ya da göz iltihabı şüpheniz varsa vakit kaybetmeden doktora gitmeniz gerekir.

Şişkinliğin Nedeni Etkili Olduğu Süre
Yorgunluk 2-3 Saat
Darbe Sonucu 1-7 Gün
Alerjen 3-7 Gün
Enfeksiyon 7-14 Gün

Yukarıda belirtilen zaman dilimleri şişmenin ve morarmanın standardına bağlı olarak değişebilir. Öreğin gözünüze hafif bir yumruk yediğinizde 2-3 gün içinde etkileri azalarak kaybolur. Ancak gözünüzde oluşan bir alerjik durumu geç fark etmeniz durumunda 7 gün içinde geçmemesi olağandır. Göz doktoruna başvurmak ise sağlığınız açısından son derece önemlidir.

Sabah yaşanan göz şişliği genelde geç yatma veya az uyuma gibi faktörlerden kaynaklanabilir. Bunu düzenli bir uyku ya da rahat uyuyabileceğiniz bir ortam sağlayarak çözümleyebilirsiniz. Aynı zamanda çay pansumanı standart olarak birkaç gün arayla uygulandığında gözünüzün daha da ferahladığını göreceksiniz. Rahatlatıcı etkisiyle çok daha sağlıklı bir yapıya kavuşacaktır. Günümüzde pek önemsenmeyen bir durum olmasına karşın karşılaşılan vakalarda alınmayan önlemler ciddi sorunlara yol açabiliyorlar. Şişlik kaç günde geçer sorusu sık sorulmasına rağmen nedenine bağlı olduğu unutulmamalıdır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle