Yüksek Tansiyonun Göze Yarttığı Etkiler Nelerdir?

Yüksek tansiyon kan basıncını etkilediği için göze oldukça zararlı etkilere neden olur. Yüksek tansiyonu olan kişiler göz sorunlarını yaşamamak adına belli dönemlerde göz muayenesi olmalıdır.

Tansiyonun Göze Vurur mu, Etki Eder mi?

Tansiyon hastalıklarının belli başlı birçok belirtisi ortaya çıkar. Düşük ve yüksek tansiyon birbirlerinden farklı olarak meydana gelmektedir. Bundan dolayı tansiyonun düşmesi ve yükselmesi sonucu ortaya çıkan belirtiler sorunun hangisi olduğuna işaret eder. Yüksek tansiyon koroner damarlar ve göz bebekleri gibi birçok alana etki etmektedir. Yükselmiş tansiyon kişilerinde gözlerinde olumsuz şekilde etki yaratarak ağrıların yaşanmasına nenden olur.

Ayriyeten göz yapısının etkilenmesini sağladığı için farklı göz hastalıklarına ya da görme bozukluklarına kadar yol açabilmektedir. Yüksek tansiyon sorunun göz basıncı da gereğinden fazla düzeyde artar.  Kan dolaşımın artmasından kaynaklı olarak insan vücudundaki bazı organlar ciddi zararlar görebilir. Bu organlar arasında gözde yer alır. Göz çevresinde bulunan damarlara baskı yapar. Şiddetli düzeyde göz ağrılarına veya görme bozukluklarına sebep olabilir. Düşmüş olan tansiyonu sorununda göz ağrısı ile herhangi bir ilgisi bulunmaz. Göz ağrılarının meydana gelmesi düşük tansiyon sorunlarında karşılaşılan bir durum kesinlikle değildir.

Düşük tansiyon oluşması halinde halsizlikten gelen göz kararması ortaya çıkar. Göz kararması dışında düşen tansiyonun gözlere herhangi bir zararı bulunmaz.

Yüksek Tansiyonun Etkileri

  • Gözde kan damarı hasarı; yüksek tansiyon, retinaya kan temin eder, bundan dolayı damarlara zarar verebilir. Bu zarar retinopatiye neden olur. Bu durum sonucunda gözün kanaması, bulanık şekilde görme ve eksiksiz görme kaybına yol açar. Aynı zamanda kişide hem şeker hastalığı hem de yüksek tansiyonun varsa daha da büyük bir risk altındadır.
  • Retinada sıvı birikimi; bu sorun retinanın alt kısmına yerleşen kan damarlarında sızıntı yapan bir kan damarı sebebiyle retinanın alt kısmında sıvı oluşturur. Koroidopati (kor-oid-OP-uh-thee), görmede çarpıklığa ya da bazı durumlarda vizyon bozan yara izi ile sonuçlanabilir.
  • Sinir hasarları; bu sorun engelleniş olan kan akışının optik siniri zedelediği bir durum olarak ortaya çıkar. Gözlerdeki sinir hücrelerini öldüre riski vardır. Bundan dolayı gözde kanamaya veya görme kaybına sebep olarak sorun yaşanmasına neden olur.

Sorunlar yaşandığı zaman ve belirtileri ortaya çıktığı zaman uzan ile iletişi halinde olmak çok önemli bir detaydır. Bu sayede sağlık sorunlarını aşmak daha kolay hale gelir. Sağlıklı yaşamak adına kurallara uyulması gerekir.

Doğal Çözümler

Yüksek tansiyondan kaynaklı olarak gözlerde sorun oluşmasının önüne geçmek adına belli başlı kurallara ve detaylara dikkat etmek gerekir. Yüksek tansiyonu olan kişiler;

Gözü kapatarak göze ve gözün olduğu bölgeye soğuk kompres yapmalıdır. Soğuk kompres her ne kadar kişi için geçici olan çözümlerin içinde yer alsa bile belli bir süre kişinin rahatlamasına olanak sağlar. Soğuk kompres uygulaması sayesinde tansiyonun dengelenmesi sağlanır. Özellikle yüksek tansiyon yarım saat içinde dengelenir. Kompres uygulaması buz desteği ile yapılacağından dolayı soğuk suyun içinde bekletilen bez yardımı ile de yapılabilir. Bu kapsamda uygulanabilecek olan diğer bir işlemde salatalık kullanımıdır. Dilimlenmiş olan salatalıklar göze ve göz bölgesine koyulur.

Özellikle bu alandaki ağrıların dindirilmesi adına etkili çözümler sunar. Gözlerde bulunan ağrıların dindirilmesi için sütte etkili bir çözüdür. Soğuk süt kullanılması çok önemlidir. Soğuk sütün iç kısmına bandırılacak olan pamuk göze ve çevresinde masaj yapılarak sürülür. Gözün silinmesi özellikle ağrıların kısa süre içinde ortadan kalkmasına yardımcı olur. Yüz ve göze tonik olarak kullanılan gül suyu pamuk üzerine dökülür. Ardından göz ve çevresi yavaş yavaş silinir.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle