Göz Ağrısı İçin Hızlı Ve Doğal Tedavi Yolları

Gözde oluşan ağrı problemleri için genellik bir doktorun yardımı gerekir. Fakat bazı problemler evde halledilebilir. Göz ağrısına neden olan problemleri ve tedavi yöntemlerini yazımızda açıkladık.

Gözde Ağrı İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Göz ağrısı çok çeşitli sebeplerden ötürü oluşabilir.  Birçok göz problemi, oftalmolokların yıllar süren klinik ve cerrahi eğitimden aldığı tıbbi bilgiyi gerektirir. Ancak nispeten basit göz problemleri, herhangi bir doktora gitmeden evde çözülebilir. Göz ağrısına neden olan ve evde çözülebilecek problemleri sizin için listeledik. Göz ağrısı nasıl geçer diyorsanız, bu doğal tedavi yöntemlerini incelemelisiniz.

Morarmış Göz

Morarmış göz, gözde kanlanma veya gözü hareket ettirememe gibi daha ciddi belirtiler olmadığı sürece, evde doğal tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilen bir sorundur. Gözde morarmanın en sağlıklı tedavi yöntemi buz ile tedavidir. Şişkinliği azaltmak ve ağrıyı hafifletmek için, buz paketlerini kullanabilirsiniz. Bu paketleri, morluk geçinceye veya hafifleyinceye kadar günde bir kez, 15 ila 20 dakika boyunca gözünüze uygulamalısınız. Eğer bir buz paketiniz yoksa, bir kutu donmuş sebzeyi de kullanabilirsiniz. Ya da biraz buzu beze sarıp cildinize uygulayabilirsiniz. Beze sarmanızın sebebi ise cildinizi dondan korumaktır. Bu yüzden bez kullanmayı ihmal etmeyin. Gözünüzde ki morluğu almak için, gözünüze çiğ biftek veya diğer çiğ et türlerini koymayın. Televizyonda ve filmlerde gösterilenlerin aksine, gözlerde ki morluğu tedavi etmek için çiğ et kullanmanın bilimsel bir temeli yoktur. Ayrıca çiğ etteki bakteriler enfeksiyon riskini yükseltir.

Pembe göz (Konjonktivit)

Çoğu pembe göz vakası bir virüsten kaynaklanır ve bu nedenle antibiyotiklere cevap vermez. Viral konjonktivit kendi kendine iyileşen bir durumdur. Lakin konjoktivit hastalığının sebebini ve türünü öğrenmek için ilk önce bir doktora danışmanız gereklidir. Doktorunuz teşhisi koyduktan sonra ona göre evde tedavinizi sürdürebilirsiniz. Mesela konjonktivit, bakterilerden kaynaklanıyorsa o zaman antibiyotik içeren damlaların ve ilaçların kullanımı tedavinizde büyük rol oynayacaktır. Bakteriden kaynaklı sorunları evde çözmeniz son derece zordur. Fakat bakterilerden dolayı kaynaklanmıyorsa, konjonktivit rahatsızlığınızı tedavi etmek için soğuk kompresten yararlanabilirsiniz. Soğuk kompres ile kendi kendinize hastalığı tedavi edebilir ve ağrılarınızı azaltabilirsiniz. Konjonktivit ister bakterilerden, isterse de virüsten kaynaklansın her iki durumda da hastalığın bulaşma riski çok yüksektir. Bu yüzden hastalığı başkasına bulaştırmamak için bazı önlemler almanız gerekiyor. Bu önlemlerden bir kısmı şu şekildedir:

  • Havlu, mendil veya kozmetik ürünlerinizi bir başkalarıyla paylaşmayın.
  • Ellerinizi sık sık yıkayın.
  • Kullandığınız yastık kılıfını sık sık değiştirin ve başkaları ile paylaşmayın.

Göz Alerjileri

Gözde oluşan alerjiden kaynaklı göz ağrısı nasıl geçer diye soruyorsanız, bu kısıma bir göz atın.

Burun alerjilerinde olduğu gibi, göz alerjilerinde de göz; kırmızı, kaşıntılı, ağrılı ve sulu bir hal alır. Göz alerjileri gerçekten çok can sıkıcı olabilir. Alerjinizin kaynağını tespit etmek tedaviniz için iyi olabilir. Alerjilerin kaynağı genellikle; polen, evcil hayvan veya küftür. Bu tarz alerji kaynaklı şeylerden kaçınmak semptomlarınızın hafiflemesine yardımcı olacaktır. Alerjiye neden olan kaynağı tam olarak ortadan kaldırmanız neredeyse imkansızdır. Fakat alerjiye neden olan kaynağın etkisini bazı yollarla en aza indirebilirsiniz. Örneğin alerjiniz polen kaynaklı ise, poleni evinize çekebilecek bir pencere pervanesi kullanmayın. Dışarı çıkarken güneş gözlüğü takın. Sorun toz ise, yatağınız için alerjen azaltıcı çarşaflar ve nevresimler kullanın. Ayrıca belirtiler (kaşınma, ağrı, sulanma, vb.) sizi çok fazla rahatsız ediyorsa, belirtileri hafifletmek için yapay gözyaşları ve reçetesiz alınabilen anti-alerjik göz damlalarını kullanabilirsiniz.

Arpacık

Bir arpacık estetik olarak kötü gözükebilir, ancak genelde zararsızlardır ve bir hafta içinde kaybolurlar. Arpacıklar, gözde çok fazla ağrıya neden olabilir. Bir arpacığı evde tedavi etmenin en iyi yolu sıcak kompres uygulamaktır. Bir bezi, hafif sıcak bir suya batırın ve daha sonrasında sıkın. Bu bezi, arpacığın olduğu gözünüze koyun ve bir süre bekletin. Bez soğuyunca, bezi değiştirip işlemi birkaç kez tekrarlayın. Bu tedaviyi günde 3-4 defa uygulayabilirsiniz. En az 1 hafta süresince bu tedaviyi sürdürün. Isı, kirpik bölgenizdeki gözeneklerinizin açılmasına yardımcı olur ve iltihabın yayılmasını engeller. Arpacık sorunu yaşıyorken, gözünüze makyaj yapmaktan ve kontak lens kullanmaktan kaçının. Sakın arpacığı sıkmayın. Bu ağrınızın daha fazla artmasına ve arpacık probleminin yayılmasına neden olacaktır.

Eğer bu rahatsızlıklardan herhangi birini yaşıyorsanız ve semptomlarınız giderek kötüleşiyorsa ya da görüşünüz etkilenmeye başlamışsa bir doktora gitmelisiniz. Ayrıca bazı göz problemleri kendi kendine evde tedavi edilemez. Aşağıda ki semptomları yaşıyorsanız, bir an önce göz doktoruna gidin. Çünkü bu semptomlar evde tedavi edilemezler.

  • Bulanık görme
  • Çift görme
  • Ciddi göz yaralanmaları
  • Işık patlamaları görme

Bunlardan herhangi biriyle karşılaşırsanız, derhal tıbbi yardım istemelisiniz. Herhangi bir tıbbi problemde olduğu gibi, tıbbi yardıma ne kadar erken başvurursanız, tedavi süreciniz o kadar rahat geçer.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum ekle