Gözlerde Bulunan Kızarıklıklar Ortadan Kaldırılır ve Neler Yapılmalıdır?

Gözlerdeki kızarıklık sorunlarının ortadan kaldırılması için neden kaynaklandığını net olarak belirlemek gerekir. Bu belirleme için öncelikli olarak uzman hekime başvurmak gerekir.

Göz Kızarıklığını Ne Geçirir

Tıbbi ilaçlar

Alerjilerinize faydalı olacak yöntemleri öğrenin;

Alerjiler,  kırmızı, tahriş olmuş ya da kuru gözlerin ortak bir sebebidir. Mevsimse bağlı olarak gelişen alerjiler genellikle çiçek ve ağaç polenlerinin fazla olduğu bahar mevsiminde başlarlar. Gözlerdeki kırmızılık ve alerjiyle mücadele edebilmek için vücudumuz histamin salgılar. Histaminin yan etkisi kırmızı, kaşıntılı ve kuru gözlerdir. Alerjinizin geçmesi için bol su tüketip antihistaminik içerikli ilaç ve iğneleri doktorunuza danışarak kullanınız. Polenler dışında hayvan tüylerine de alerjiniz olabilir. Bazı hayvanlarla aynı ortamda kalmak kırmızı, şiş, kaşınan gözlere sebep oluyorsa bu hayvanlarla aynı ortamda bulunmaktan kaçınınız.

Göz damlaları üzerine araştırmalar yapın.

 Birbirinden oldukça farklı göz damlası çeşidi bulunmaktadır. Bu damlaların her biri çok farklı göz problemleri için kullanılır. Örnek verecek olursak kırmızı gözlerin ve kontak lenslerin tedavisinde kan damarlarını sıkıştıran damlalar kullanılır. Ancak  gözlerinizdeki kızarıklık hala geçmiyorsa tedavi yönteminizi değiştirmeniz gerekecektir. Genellikle göz damlaları,  kan damarlarını sıkıştırarak çalışır. Göz damarlarını küçülterek göz kızarıklığını iyileştirir. Ancak bu damlaları aşırı ve gereksiz yere kullanmak bağımlılık yaparak damlanın etkisini azaltır. Serbest koruyucu göz damlaları, gözler için en ideal damlalar olup hijyen açısından da tek kullanımlık flakonlarda üretilir.

Bitkisel Tedaviler

Çay Uygulaması

Çay poşetlerini gözünüzde oluşan kızarıklık, şişlik ve ağrıların giderilmesi için kullanılır. Göze çay uygulamasında genellikle siyah çay kullanılıyor olsa da beyaz ve yeşil çay da kullanılabilir. 

  • 1-2 çay poşetini 1 su bardağı sıcak suyun içerisinde 10-15 dakika bekletin.
  • Çay poşetleri ılıyınca sıcak suyun içinden çıkartıp gözlerinizin üzerine koyup 10 dakika boyunca bekleyin.
  • Bu uygulamayı günde 2 kere her gün tekrarlayabilirsiniz.

Sarı Papatya ile Kompres Uygulaması

Sarıpapatyanın dinlendiren, sakinleştiren bir etkisi olduğu genellikle iyi bilinir.

  • 1 tutam sarıpapatyayı 1 su bardağı su ile kaynatın ve kaynayan suyun içinde papatyaları 15 dakika bekletin.
  • Suyun içerisinde beklettiğiniz sarıpapatya çayını temiz bir havlu ya da tülbende bastırıp fazla suyu sıkarak göz kapaklarınızın üzerinde 15 dakika kadar bekletin.
  • Bu tarifi her gün günde 2 kere olacak şekilde uygulayın.

Gözlerinizde soğuk sıkıştırma yöntemini kullanınız. 

Soğuk su, kırmızı ve şiş gözlere iyi gelerek tedavi edici bir etki gösterir. Yüzünüzü bir miktar soğuk su ile yıkayabilirsiniz.

Gözlerin kızarıklığının en büyük sebebi alerjilerdir. İnsan vücudu alerjiler karşısında histamin salgılayarak kan damarlarının genişlemesine sebep olur. Soğuk su, etki mekanizmasıyla gözlerinizdeki kan akışını azaltarak göz kızarıklığını tedavi eder.

Buz ve dondurucu kompresleri kullanınız. 

Buz ve soğuk kompres kullanma, göz kızarıklığına çok iyi gelen yöntemlerden biridir. Buz ya da dondurma paketleri, soğuk kompreslerin gösterdiği etkiyi göstererek göz kızarıklıklarını tedavi eder.

  • Dondurma paketi ya da temiz bir havlunun içerisine 3-4 buz küpünü koyarak gözlerinizin üzerinde 5 dakika bekletin.

Buz ya da dondurma paketi gibi aşırı soğuk malzemeler kullanırken mutlaka gözlerinizi bir havlu ile koruyun. Çünkü aşırı soğuk maddeler gözlerinize direkt temas ettiği zaman kızarıklık, ağrı ve hassasiyete neden olabilir.

 Beslenme Şekli Nasıl Olmalıdır

Sigara içmekten kaçınınız. 

Sigara ya da dumanı ile gözlerinizi tahriş edip kızarıklığa sebep olabilecek sağlığa zararlı maddelerden uzak durulmalıdır. Sigara göz kızarıklığı dışında katarakt, üveyit, gözlerde kuruluk gibi çok ciddi görme bozukluklarına sebep olabilir. Hatta hamilelikte sigara kullanımı doğmamış bir bebeğin göz ile ilgili rahatsızlık yaşamasına neden olabilir.

Sigarayı bırakamıyorsanız ev yerine dış mekânlarda içmeli, eğer ev gibi kapalı ortamlarda içecekseniz ortamı sıkça havalandırmalı ya da hava temizleyici spreyler kullanmalısınız.

Dengeli ve doğru diyet yapınız.

Yediğiniz besinler insan vücudundaki tüm organları etkilediği gibi göz sağlığınızı da oldukça etkiler. Sağlıklı gözlere sahip olup göz kızarıklığı ve enfeksiyonlarına engel olmak için keten tohumu, fındık ve somon gibi omega 3 yağ asitleri açısından zengin ve dengeli diyet yapmalısınız.

İlerleyen yaş ile ortaya çıkan görme bozukluklarının engellenmesi için de çinko, C ve E vitaminlerinin yüksek olduğu bir diyet yapınız. Gözlerin sağlığı için yararlı bu vitaminler çilek, biber, karnabahar, portakal, brokoli, domates, kereviz, ıspanak ve ahududu da bol miktarda bulunmaktadır.

B2 – B6 vitaminlerinin de göz sağlığı açısından önemi büyüktür. Süt ürünleri, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler, ayçiçeği, tüm tahıllarda, karaciğer, hindi eti ve ton balığında oldukça fazla bulunmaktadır.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

Yorum ekle